Рецепти, Храна

Рецепт за совршен сендвич со сирење на скара и црвено вино

Класично спарување на виното и сирењето; комбинирано во вкусен сендвич со сирење на скара.

Wine & Cheese Grilled Cheese | bsinthekitchen.com #grilledcheese #redwine #bsinthekitchen

Состојки:
2 парчиња леб
1-2 лажици путер
½ црвен кромид (сецкан)
1 чешне лук (мелено)
малку рузмарин
малку мајчина душица
1 лажица брашно
¾ чаша црвено вино (Каберне Совињон)
½ чаша рендано сирење од Грујере или Gouda.

Инструкции:
Најпрво стопете путер во тава на средна температура, потоа додадете го кромидот и мешајте.
Откако кромидот ќе започне да омекнува, додадете го лукот, мајчина душица и рузмарин.
Пржете неколку минути.
Посипете околу една лажица брашно и мешајте, па додадете го црвеното вино.

The wine reduction

Намалете ја температурата додека алкохолот не испари и гответе додека не се згусни смесата.
Потоа намачкајте го секое парче леб.
Додадете го сирењето.
Намачкајте ја со путер надворешната страна од секоја парче.

Wine & Cheese Grilled Cheese | bsinthekitchen.com #grilledcheese #redwine #bsinthekitchen

Печете на тава на средна температура додека не стане златно кафеава секоја страна.

Добар апетит!